Legfrissebb bejegyzések:
2017-05-12
Lovas gyereknap a középkorban
 | részletek
2017. május 28. vasárnap 9.00 – 17.00 Helyszín: Gyulakeszi Lovasudvar 9.00 - Lovagoltatás – vezetgetés, a lovakkal még csak ismerkedőknek 9.30 - Futószár bemutatása - kezdő...
2016-12-09
Gasztro hétvége
 | részletek
Gyulavezér Lovasbirodalmában A Gasztro program keretén belül elkészítésre és kínálásra kerülő termékek mind kizárólag saját gazdaságunkból kerülnek ki, és házi készítésű kézműves termékek...
2016-04-05
Kemencés kenyér
 | részletek
Házi tejtermékeink mellé házi, kemencés kenyeret készítünk...
»» minden bejegyzés






Badacsony és környékének ételei

Biztos sokakat meglep, de a Balaton üdülőkkel való beépítése csak a XIX. század második felében vette kezdetét. Kivétel volt ez alól Badacsony és környéke, ahol  már a Nagy Lajos idejében ismert szőlőkultúra miatt a hegy déli lejtőjén a XVIII. század második felében a szőlőbirtokosok építettek kúriákat. Itt volt háza a zalai alispánnak, akinek lányát, Szegedy Rózát az 1785-ös badacsonyi szüreten ismerte meg Kisfaludy Sándor. Megkérte a kezét, először kosarat kapott – ekkor születtek a híres Himfy dalok, melyek első része 1801-ben jelent meg. Szegedy Róza végül mégis igent mondott és 1800-ban összeházasodtak, és a nyarakat Badacsonyban töltötték. A Szegedy Róza és a pár lépéssel feljebb lévő Kisfaludy ház ma is kedvelt turista látványosság.

Ismeri a Szép Magyarország Magazint? | Kattintson ide!

A tájegység jellegzetes ételei

A Balaton közelsége miatt természetesen a halételek a legismertebbek, de Badacsony környékén mindig is divatos volt a pincepörkölt és a borleves is, ami szilvániból készül. A pincepörkölt hozzávalói: 70 dkg sertéslapocka, vagy  marhalábszár, 15 dkg sertésvelő, 7 dkg zsír, 2 fej vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, pirospaprika, kömény, őrölt bors, só, 20 dkg lecsó, 2 dl olaszrizling. Elkészítése: a húst kockákra vágjuk, a felszeletelt vöröshagymát zsíron megpirítjuk, hozzáadjuk a köménymagot, a zúzott fokhagymát, pirospaprikával  meghintjük és beletesszük a sóval, borssal fűszerezett húst. Kicsit „megpörköljük”, majd jöhet bele a lecsó és a bor. A velőt akkor tesszük hozzá, amikor már majdnem kész, még rövid ideig főzzük, majd forrón tálaljuk. Főtt burgonya, nokedli és tarhonya is illik hozzá köretnek, de friss kenyérrel is jó.

A balatoni pontytöpörtyű a halászok régi kedvenc csemegéje, amit esetenként paprikával és gombával, szalonnával kombinálva sütötték ugyanúgy kockára vágva, paprikás lisztbe forgatva, mint a halat. Hozzávalók 80 dkg pontyfilé, 3 dkg pirospaprika, 6 dkg liszt, só, bors, zsír. Elkészítése: A pirospaprika 1/3 részét összekeverjük a liszttel, a többi paprikát a borssal és sóval a felkockázott halra szórjuk. kb. 10 percig állni hagyjuk, majd a paprikás lisztbe forgatjuk, és bő zsírban 3-4 perc alatt ropogós pirosra sütjük, szűrőkanálban lecsepegtetjük. Újhagymával, szeletelt vöröshagymával, friss kenyérrel tálaljuk és adhatunk mellé zöldpaprikát és paradicsomot is.

Kifejezetten helyi specialitás volt a részeges pogácsa, ami úgy készült, hogy a lisztbe belemorzsálták az élesztőt, tejföllel és egy jó decinyi kéknyelűvel összegyúrták, majd pihentetés után a tésztát kinyújtották és olvasztott, darált töpörtyűvel kenték meg. Végül kiszaggatták, a tepsiben kicsit előkelesztették, majd meleg sütőben kisütötték.

Horváth Dezső

Étlap.lap.hu
| Szokás.lap.hu



Gyulavezér Lovas Birodalma Gyulakeszi

Csobánc vára

   |    BORNESS   |    PROGRAM   |    ÉRDEKESSÉGEK   |    ÁRAJÁNLAT   |    FOTÓK   |   
Az oldalon szereplő információk, képek és publikációk szerzői jogvédelem alatt állnak. | Minimum felbontás: 1024 x 768 | Grafika és kivitelezés: Civertan Bt.