Legfrissebb bejegyzések:
2017-05-12
Lovas gyereknap a középkorban
 | részletek
2017. május 28. vasárnap 9.00 – 17.00 Helyszín: Gyulakeszi Lovasudvar 9.00 - Lovagoltatás – vezetgetés, a lovakkal még csak ismerkedőknek 9.30 - Futószár bemutatása - kezdő...
2016-12-09
Gasztro hétvége
 | részletek
Gyulavezér Lovasbirodalmában A Gasztro program keretén belül elkészítésre és kínálásra kerülő termékek mind kizárólag saját gazdaságunkból kerülnek ki, és házi készítésű kézműves termékek...
2016-04-05
Kemencés kenyér
 | részletek
Házi tejtermékeink mellé házi, kemencés kenyeret készítünk...
»» minden bejegyzés






Mihez mit igyunk?

Azzal mindenki tisztában van, hogy a különféle jellegű ételek különféle jellegű borokat kívánnak. Az étel és ital tökéletes harmóniájának megteremtése azonban megfelelő szakértelmet kíván, és az idevonatkozó tanácsok is sokszor nagyon általánosak – pl. vörös húsokhoz vörös, fehér húsokhoz fehérbor, desszertekhez édes bor, stb -, ezért most egy kicsit bővebb, konkrét ételeket is érintő „borivási” tanácsot próbálunk adni.

Honlapot készítenek ingyen. Mi pénzért tesszük, de jól!
Kérjen ajánlatot!

A LEVESEKHEZ nálunk általában nem isznak bort, de ha valakinek mégis kedve támad rá, könnyű, illatos, zamatos bort válasszon. Legjobbak a homoki fajborok, mint a Tramini, Hárslevelű, Leányka, vagy a Cirfandli. Azért ajánlatos homoki, de mindenképpen lágy bort inni, mert az étkezés elején az üres gyomor nem kívánja a savasat.

Az ELŐÉTELEKHEZ legmegfelelőbb a kellemes, kis alkoholtartalmú alföldi Ezerjó, ami tökéletesen illik a több féle salátához – paradicsom, francia saláta, burgonya, stb – is. A rák és osztrigás előételekhez száraz, de nem túl savas, zamatos bor illik. A kaszinótojáshoz legmegfelelőbb valamilyen könnyed, fiatalos, szintén nem túl savas bor, mint például az egri Olaszrizling, Leányka, vagy a balatonfüredi Olaszrizling.

VESEVELŐHÖZ, HASÉVAL TÖLTÖTT SÜLT TÉSZTÁHOZ, RÁNTOTTASZERŰ TOJÁSÉTELEKHEZ, OMLETTEKHEZ a fehér bort kedvelőknek száraz, tüzes  bort ajánlunk, ilyen a badacsonyi és csopaki Olaszrizling, vagy a somlói Furmint. A vörös, illetve színes borok kedvelőinek pedig rosé vagy nagyobb alkoholtartalmú siller bort szolgálunk fel. A töltött palacsintához (gombás, sonkás, velős, stb.) a legjobban illik a szépen ászkolt csopaki Rizling, badacsonyi Kéknyelű, vagy siklósi Rizling.

A GOMBÁKHOZ a bor megválasztásakor különbséget kell tennünk az elkészítési mód és a gomba fajtája szerint. Nálunk legelterjedtebb a sampion gomba, a hirtelen sült változatához inkább vörös bor illik. A fehér borok közül a 12 fok felettiek jobban érvényesítik a gomba ízét, zamatát, mint például a Cirfandli, vagy Hárslevelű.
KOCSONYÁHOZ tüzesebb jellegű, nem túl savas, gömbölyű, száraz fehér bor a legmegfelelőbb, mint például a balatonfüredi vagy badacsonyi, esetleg a siklósi Rizling.

A PIRÍTOTT MÁJHOZ fehér és vörösbor egyaránt illik. Igen kellemes hozzá a szekszárdi Kadarka vagy a tokaji Furmint, esetleg valamilyen somlói bor.

A HALÉTELEKHEZ mást, mint bort inni nem szabad. A sült vagy rántott halhoz az illatos, könnyű fajborok valók, mint például a Cirfandli vagy Rizlingszilváni, esetleg Tramini. Ha meleg mártással szervírozzuk a halat, az Ezerjó felel meg hozzá a legjobban. A pisztránghoz, lazachoz már nem száraz, hanem testesebb, édeskés, vagy édes bort szervírozzunk, amilyen a debrői Hárslevelű, a badacsonyi Szürkebarát vagy a badacsonyi Zöldszilváni. Ha a hal boros mártással készül, természetesen a mártáshoz használt bort kell szervírozni italként is. Külön említést érdemel a halászlé. Tekintettel arra, hogy erősen fűszeres étel, csak az ízben, zamatban gazdag borok érvényesülnek mellette. Nagyon jól megy a halászléhez a Kadarka vagy a homoki Siller. A fehér borok kedvelői a tokaji Furmintot vagy a somlói borokat válasszák.

BORJÚHÚSHOZ, sülthöz legkellemesebb hatást a nem túl nehéz, fűszeres ízű Savignon blanc vagy Chardonnay adja. A krémmártással készített borjúhús esetén nagyon ajánlott a fűszeres illatú és zamatú Tramini. A borjúbecsinálthoz általában könnyebb, illatban és zamatban gazdag homoki vagy dombvidéki bort szolgáljunk fel.

A BÉCSI SZELETHEZ (borjúhúsból) valamilyen illatos, elegáns harmonikus bort igyunk, mint a balatonfüredi Rizling vagy Rizlingszilváni. A rántott borjúlábhoz a legjobban illenek a fiatal, szénsavas, szőlőízekkel rendelkező fehér borok, mint a Cirfandli vagy a soproni Tramini.

TŰZDELT BIRKACOMBHOZ nagy alkoholtartalmú, testes száraz bor illik, jó ha egy kis „palackbukéja” is van. Ilyen például a Furmint vagy a Hárslevelű. Hosszabb lével készített birkapörkölthőz inkább alacsony alkoholtartalmú, kevésbé tüzes, kellemes szőlőillatú bor a legjobb. Nagyon jól illik hozzá a Siller vagy az Ezerjó. Itt jegyezzük meg, hogy nem csak a pörköltet, hanem a sültet is előnyösen ízesíti a készítésekor hozzáöntött bor.

A MARHAHÚSOKHOZ általában nem túl nehéz karakterű bort ajánlunk, mint például az Olaszrizling. Viszont az angolosan sült húsokhoz jól illenek a testesebb vörös borok, mint a Burgundi vagy Kadarka. A marhabélszínből készített bifsztekhez legmegfelelőbb a nehéz vörös bor, mint az egri Bikavér, vagy szekszárdi Kadarka. A rostélyoshoz legjobban illenek az üde könnyed homoki borok, például az Ezerjó vagy a Rizling. A malacsülthöz a legmegfelelőbb a határozott karakterű somlói Furmint vagy a badacsonyi Kéknyelű.

Horváth Dezső

Étlap.lap.hu | Szüret.lap.hu



Gyulavezér Lovas Birodalma Gyulakeszi

Csobánc vára

   |    BORNESS   |    PROGRAM   |    ÉRDEKESSÉGEK   |    ÁRAJÁNLAT   |    FOTÓK   |   
Az oldalon szereplő információk, képek és publikációk szerzői jogvédelem alatt állnak. | Minimum felbontás: 1024 x 768 | Grafika és kivitelezés: Civertan Bt.